Solárne kolektory od Viessmann

Solárne kolektory a ich význam

V dnešnej dobe sa v oblasti vykurovania do popredia dostávajú efektívne a ekologické solárne kolektory. Solárne kolektory sú vynikajúci spôsob ako si zabezpečiť ohrev teplej vody, vykurovanie bazénov alebo aj samotnej budovy naozaj efektívne. Slnečné kolektory zohrievajú vodu skutočne veľmi efektívne a navyše aj šetrne k životnému prostrediu. Výhoda použitia slnečných kolektorov spočíva tiež v tom, že sa ich výkon a efektívnosť neznižuje rokmi používania, ale stále sú atraktívnym spôsobom vykurovania domácností, hotelov a podobne, keďže ide o dlhodobú investíciu.

Druhy solárnych kolektorov

Solárne kolektory sú na trh uvádzané v dvoch variantoch. Prvou variantov sú ploché solárne kolektory a druhou trubicové solárne kolektory. Každý z nich má však svoje výhody aj nevýhody. Výhody plochých solárnych kolektorov spočívajú v tom, že majú vysokú mechanickú odolnosť, tzn. že dobre odolávajú napríklad vetru, snehu ale aj krupobitiu. Ploché slnečné kolektory sú najčastejším typom kolektorov používaných na Slovensku. Trubicové kolektory disponujú nižšou mechanickou odolnosťou, čo môže byť v podmienkach Slovenskej republiky veľmi nepraktické. Trubicové solárne kolektory sú náchylné na mraz alebo sneh. Sneh a námraza sa totiž na trubicových solárnych kolektoroch drží, na rozdiel od plochých solárnych kolektorov. Pretože keď sa plochý solárny kolektor nahreje, tak sa sneh dokáže ľahko roztopiť a zošuchne sa do dolnej časti kolektora.

Solárne kolektory na poli

Sú solárne kolektory vhodné aj pre vašu domácnosť?

Pri rozhodovaní o kúpe a zavedení solárnych kolektorov do vašej domácnosti je nutné zohľadniť štyri základné faktory. Dôležité je zohľadniť obstarávacie náklady, výška úspor pri zavedení solárnych kolektorov, prevádzkové náklady a určite aj životnosť solárneho systému. Obstarávacie náklady pritom bývajú individuálne a ich cena sa môže meniť, avšak väčšinou sa pohybuje okolo 2000 až 5000 €, niekedy však aj viac. Avšak životnosť solárneho systému je naozaj vysoká a pohybuje sa v rozmedzí od 25 do 30 rokov.

Pri výbere solárnych kolektorov si však dajte poradiť od skutočných odborníkov, pretože solárne panely nie sú lacnou investíciou. Spoločnosť www.viessmann.sk, ponúka bohatú škálu vykurovacích, priemyselných aj chladiacich zariadení.  Na výber má tiež z viacerých solárnych panelov či fotovoltaických panelov. Odborníci zo spoločnosti www.viessmann.sk vám na základe svojich dlhoročných skúseností hravo a profesionálne poradia v oblasti vykurovania, ktoré je pre životné prostredie a vašu peňaženku prijateľnejšie a navyše aj ekologickejšie.

About the Author