Vidiecke kuchyne pre šikovné gazdiné

Starodávne vidiecke kuchyne dnes opäť prichádzajú do módy

Pokiaľ radi listujete v časopisoch, ktoré sa venujú bytovému dizajnu, alebo si často na internete prezeráte najnovšie trendy v oblasti bývania, určite vám neuniklo, že vôňa vidieka sa prenáša tak trochu aj do mesta. Zariadiť si byt či dom vo vidieckom štýle už nie je vôbec výnimkou. Takýto štýl totiž dokáže priestor príjemne zútulniť, zohriať a navyše dodá svojim majiteľom pocit skutočného domova. Pri vstupe do takéhoto bytu alebo domu vás ovanú spomienky na detstvo, leto strávené u starých rodičov a vôňa pečených buchiet. Presne tak! Vidiecke kuchyne sú základom, no poďte sa spolu s nami pozrieť na to, aké farby a doplnky v nich dominujú. 

Čím sú vidiecke kuchyne inšpirované?

Vidiecke kuchyne do veľkého domu
Typické črty vidieckych kuchýň

Možno si hovoríte, že táto otázka je úplne zbytočná, pretože už názvu je jasné, že hlavnou inšpiráciou pre vidiecke kuchyne je samozrejme vidiek. To je síce pravda, avšak nie hocijaký vidiek. Väčšina kuchýň v tom štýle pobrala inšpiráciu práve v Provensálsku. Je to oblasť v juhovýchodnom Francúzsku, ktorá sa vyznačuje pohodovým životom svojich obyvateľov a nádhernou architektúrou. Levanduľové polia tu nájdete široko ďaleko a práve levanduľa je hlavnou inšpiráciou pri tvorbe vidieckych kuchýň. Jej nezameniteľne fialová farba nádherne ladí s bielou a smotanovou v kombinácii s prírodným drevom. Vidiecke kuchyne sú v tomto prípade dokonalo zladené a už len pohľad na ne je upokojujúci. Kto by ju preto nechcel mať doma?

Ako by mali vyzerať pravé vidiecke kuchyne?

V predchádzajúcom odseku sme už tak trochu načrtli, čím by sa vidiecke kuchyne mali vyznačovať. Prevažuje v nich biela alebo krémová farba. Kuchyňa môže byť doplnená prírodným drevom. Vidiecke kuchyne bývajú často vyrezávané, majú množstvo skriniek a úložného priestoru. Lesklé moderné materiály tu rozhodne nehľadajte. Stôl a stoličky majú takisto vidiecky nádych. Bývajú farebne skombinované so zvyškom kuchyne. Vidiecky nádych sa takisto týka aj spotrebičov. Sporák aj plynová varná doska sú v provensálskom štýle a v takejto kuchyni vyniknú naozaj veľmi pekne. Čo sa týka doplnkov, určite nešetrite rôznymi košíkmi v bielej farbe a tiež kytičkami levandule. Levanduľa nieleže dodá vášmu bytu krásnu čerešničku, navyše vás jej vôňa dostane do príjemnej nálady.

Hľadáte vidiecke kuchyne podľa vlastných predstáv? Vyberte si zo širokého sortimentu na webovej stránke https://www.sconto.sk/.

About the Author