Stavba plotu hrôu

Rady spojené so stavbou plotu

Stavba plotu sa považuje za drobnú stavbu a nie je potrebné mať na ňu stavebné povolenie. Pri stavbe betónového plotu si treba splniť ohlasovaciu povinnosť a ohlásiť ju príslušnému úradu. Majitelia novostavieb realizujú stavbu plotu väčšinou až na záver, teda po ukončení stavby domu. Sú už zvyčajne finančne vyčerpaní po náročných prácach spojených so stavbou domu a nevenujú plotu dostatočnú pozornosť. Žiaľ, býva to na škodu, nakoľko zle zhotovený plot môže pokaziť celkový dojem. Aby plot dlhodobo slúžil mal by byť zhotovený z kvalitných materiálov a odborne.

Ako začať so stavbou plotu?

Stavba plotu si vyžaduje čas a zručnosť
Stavba plotu okolo domu

Plot sa dá postaviť svojpomocne, alebo si na jeho stavbu zavoláte odbornú firmu, ktorá sa zaoberá podobnými prácami. Obe varianty poskytujú výhody a majú aj nevýhody. Ak si plot postavíte svojpomocne, môžete ušetriť časť nákladov. Avšak stavba plotu vás bude stáť množstvo vášho drahocenného času, ktorý by ste mohli stráviť ináč. Ak nemáte dostatočné skúsenosti so stavebnými prácami konečný výsledok nemusí byť podľa vašich predstáv. Treba tiež pripomenúť, že ak sa pustíte do výstavby betónového plotu, mal by byť certifikovaný a mal by spĺňať normu STN EN 12839. Ak si zavoláte skúsený tím ľudí, ktorí realizujú stavby plotov získate okrem odborne postaveného plotu aj záruku a servis. Samozrejmosťou profesionálnych spoločností  je aj zameranie, poradenstvo a kompletný servis.

Druhy oplotenia

Neexistuje všeobecná rada, ktorý plot je najlepší.  Plot by mal ladiť s celkovou architektúrou domu, ideálne je použitie rovnakých materiálov, alebo dodržanie farebnosti aká je na fasáde domu. Pri výbere oplotenia  zvážte, či budete voliť taký, ktorý potrebuje údržbu. Najmä o drevené ploty je potrebné sa starať, obnovovať nátery, aby ich nenapadli plesne a huby. Aj napriek tomu, že vyžadujú starostlivosť sú drevené ploty obľúbené. Kombinované ploty, ktorých základ tvoria murované stĺpiky a výplň je z dreva alebo kovu patria medzi najviac používané. Na stavbu plotu sú vhodné aj kovové materiály, nakoľko sú pevné a trvácne. Nepriehľadné múrové oplotenie je masívne a trvanlivé. Zvonku môže pôsobiť bariérovo, ale stopercentne bráni neželaným pohľadom do záhrady. Z vnútornej strany sa dá dotvoriť výsadbou okrasných drevín, ktoré dokážu plot veľmi pekne oživiť. Najmä predná časť oplotenia, kde je vstup na pozemok by mala byť reprezentatívna a estetická. Bočné strany a zadná stranu plotu slúži na ohraničenie nášho pozemku od susedných a nemusí byť totožná ako predná časť.

Ak hľadáte spoľahlivú firmu, ktorá má bohaté skúsenosti v oblasti stavebníctva, kliknite na www.exterierstav.sk

About the Author