Brankárska výstroj a dres

Pevná brankárska výstroj je v hokeji nevyhnutnosťou

Hokej je tvrdý šport, pri ktorom dochádza k častým zraneniam. Mnohí hokejisti najmä na špičkovej úrovni prekonali vážnejšie zranenia, ktoré ich stáli dlhodobú liečbu. Aj začínajúci hokejisti, či hráči na amatérskej úrovni sa musia chrániť pred letiacim pukom, či pádom na tvrdú ľadovú plochu. Na ochranu svojho tela im slúži hokejová alebo brankárska výstroj. Brankárska výstroj sa od hokejovej odlišuje väčšou výbavou chráničov, pretože práve brankár je najzraniteľnejší člen tímu, keďže sú na neho  vysielané tvrdé strely pukom, ktoré musí zachytávať.

Základná brankárska výstroj

Brankárska výstroj pre deti a dorast
Betóny sú súčasťou brankárskej výstroje

Brankár má pre svoj tím veľkú mieru dôležitosti. Musí vedieť odhadnúť blížiacu sa situáciu, byť stále v strehu a dokonale ovládať prácu s hokejkou. Byť oporou svojmu tímu môže len v tom prípade, ak je v dobrej kondícii a nie je zranený.  Na to aby sa nezranil mu slúži brankársky výstroj. Skladá sa z viacerých častí, ktoré musia byť kvalitne vystužené, aby ho chránili pred prichádzajúcimi strelami a tiež pomáhali tieto strely odrážať. Brankárska výstroj pozostáva z nohavíc, vesty, brankárskych betónov, vyrážačky, lapačky a rukavíc. Základnú brankársku výstroj dopĺňajú nevyhnutné chrániče, ku ktorým patria chrániče kolien, krku, zubov, ramien, lakťov.

Aké parametre by mala spĺňať brankárska maska?

Okrem hokejových korčulí a hokejky sa brankárska výstroj skladá z ochranných častí, ktoré si brankár oblieka na seba. Na ochranu hlavy mu slúži brankárska maska. Dodáva brankárovi charakteristický image, ale najmä mu musí poskytnúť spoľahlivú ochranu hlavy. Certifikované masky, ktoré je možné kúpiť v špecializovaných predajniach sú určené na tvrdú hru na všetkých úrovniach. Masky sa od seba líšia cenou a samozrejme aj parametrami. Vyberáme teda podľa profesionálnej úrovne brankára. Obľúbené modelové rady sa vyznačujú pevnosťou a tvrdosťou vonkajšieho materiálu. Skelet masky by mal dobre tlmiť vibrácie, ktoré spôsobuje náraz puku. Vnútro masky by naopak malo byť príjemne mäkké, aby brankárovi poskytovalo maximálne pohodlie počas hodín, strávených na ľade. Vnútorná úprava masky by mala mať dobre riešené odvetrávanie, aby sa obmedzovalo potenie. Väčšina modelov masiek má titanovú mriežku, typovo prispôsobenú pre čo najlepšiu viditeľnosť.  Veľkosť masky si brankár vyberá podľa tvaru tváre , štandardne sa rozoznávajú 3 veľkosti, pre úzku, strednú, alebo širokú tvár.

Spoľahlivý internetový obchod, ktorý ponúka veľký výber obľúbených značiek hokejovej a brankárskej výstroje nájdete na: https://www.hokejovekorcule.sk .

About the Author