Prepäťová ochrana do domácnosti

Naše domácnosti sú plné domácich spotrebičov- ako ich ochrániť pred poškodením?

Odpoveďou na úvodnú otázku je prepäťová ochrana. V ´ďalšej časti si vysvetlíme, čo je to prepäťová ochrana a ako sa dá zapojiť. Takmer v každej izbe našej domácnosti máme nejaký spotrebič. Chladnička, mraznička, televízor, počítač , kanvica a mnoho ďalších, ktoré nám výraznou mierou uľahčujú alebo spríjemňujú život. V prípade, že je niekde vo vašom okolí silná búrka, hrozí všetkých spotrebičom poškodenie. Totižto je možné, že práve do vášho domu udrie blesk a môže sa stať, že všetky spotrebiče sa zničia  zhoria v dôsledku veľkého prepätia. Tak ako sa dá pred takýmto niečím chrániť?

Čo je prepäťová ochrana ?

Prepäťová ochrana sa vyplatí
Zavedenie prepäťovej ochrany

Pred bleskom a následným zničením a poškodením viacerých zariadení v domácnosti sa môžete chrániť viacerými spôsobmi. Prvým a hlavným, ktorý dokáže ochrániť váš dom je tzv. bleskozvod. Tiež sa radí do kategórie prepäťových ochrán. To je kategória B. Potom sú ešte ďalšie dve kategórie a to je C a D. Čiže ak sa rozhodnete pre prepäťovú ochranu, do vašej domácnosti je potrebné nainštalovať prepäťovú ochranu C, tá sa dáva zvyčajne na hlavný rozvádzač v dome. Následne sa musí inštalovať prepäťová ochrana kategórie D, tá už ide priamo pred samotný spotrebič. Totižto, ak vám udrie blesk do domu, vzniká veľké napätie, ktoré spotrebiče nedokážu jednoducho spracovať. Sú to niekoľkonásobné hodnoty, aké by spotrebiče dokázali uniesť. Každá kategória prepäťovej ochrany znižuje toto napätie na menšie a menšie , čiže v prípade udretia blesku a samozrejme nainštalovaných prepäťových ochrán sa k spotrebiču dostane len také napätie, aké spotrebič zvládne. Čiže laicky povedané, nič sa mu nestane. Investícia do prepäťových ochrán sa naozaj oplatí, nakoľko mnoho poisťovní nepovažuje blesk za poistnú udalosť.

Radšej si zabezpečte prepäťové ochrany

Takmer každý kto si stavia nový dom , už je natoľko zorientovaní , že na prepäťovú ochranu nezabúda. Je to naozaj veľmi dobrá vec, ktorá vám vie v mnohých prípadoch výrazne ušetriť čas, nervy a najmä vaše financie. Investovať do dobrých vecí je vždy výhodné. Preto i neváhajte zakúpiť prepäťovú ochranu.

Viac o prepäťových ochranách nájdete aj na http://www.legrand.sk

About the Author