Pšenica je náročná na pôdu

Náročná na pôdu aj na poveternostné podmienky, aj taká je pšenica

Poďme sa pozrieť na to, čo potrebuje pšenica k tomu, aby sme ju mohli konzumovať. Pšenica je najpestovanejšou plodinou na Slovensku a vyrába sa z nej napríklad chlieb, ale aj iné lepkové výrobky, lepidlá, škroby a podobne. Pšenica predstavuje základnú obilninu, ktorou sa živí veľké množstvo obyvateľstva, ale zároveň aj veľké množstvo zvierat. Tým, že je pšenica základnou obilninou a jej pestovanie môžete voľne vidieť na poliach, sa môže stať, že si myslíte, že je nenáročná na pestovanie, ale to však nie je až taká pravda.

Pšenica náročná na pôdu

Pšenica má dlhoročnú tradíciu
Pestovanie pšenice na našich poliach

Pravdepodobne ste si mysleli, že pšenica nie je náročná na pôdu, keďže ju môžete vidieť nasadenú skoro kdekoľvek, ale to však nie je pravda, pretože práve pšenica je jednou z najnáročnejších na pôdu. Pšenica k tomu aby bola schopná vyrásť do kvalitnej pšenice potrebuje kvalitnú pôdu, ktorá je bohatá na živiny, humus. Avšak, takisto je veľmi dôležité aby bola pôda vzdušná ale zato aj ťažšia. Takúto charakteristiku pôdy spĺňajú najlepšie hlinité až ílovité pôdy. Ak teda nemáte k dispozícii takúto pôdu, je úplne si zbytočné púšťať sa do pestovania pšenice.

Pšenica náročná na poveternostné podmienky

Ak teda máte pole, kde máte vhodnú pôdu na pestovanie pšenice, stále nemáte vyhraté, pretože pšenica je náročná aj na poveternostné podmienky, teda je potrebné aby sa vaše pole nachádzalo vo vhodnom poveternostnom mieste. Ak sa bavíme o ozimnej pšenici, je potrebné aby ste mali pole niekde, kde je mierna zima a teplé leto. Rozsah teplôt sa líši pri klíčení, kde by teplota mala byť niekde okolo jedného stupňa, čo sa týka vzchádzania, teplota ovzdušia by mala byť niekde okolo piatich stupňoch. Existujú hraničné teploty, pri ktorých je možné kvalitné pestovanie pšenice, avšak je možné pšenicu pestovať aj pri nižších a viac nevyhovujúcich teplotách, ale v tom prípade je potrebné dostatočné a častejšie hnojenie. Ak sa chcete o samotnej pšenici, či o jej pestovaní alebo o spôsoboch pestovania, či postupoch pestovania dozvedieť viac, určite vám odporúčame obrátiť sa na internetové stránky spoločnosti http://www.osivo.sk/, kde nájdete veľké množstvo zaujímavých informácii, typov, či rád.

About the Author