Kotly na drevo zahrejú

Moderné kotly na drevo – oplatia sa?

Zvažujete nový vykurovací zdroj vo svojej domácnosti? Možností máte hneď niekoľko, no vybrať ten správny môže dať poriadne zabrať. V tomto prípade je však na mieste zvážiť niekoľko faktorov. Ide napríklad o prvotné zriaďovacie náklady, prevádzkové náklady, dostupnosť paliva a podobne. Kotly na drevo častokrát vychádzajú ako najlepšie riešenie. Mnoho ľudí má voči nim predsudky, pretože pri tomto pojme si okamžite predstavia pec, do ktorej je potrebné prikladať takmer každú hodinu. To je však už dávno minulosťou. Prečítajte si, aké sú ich hlavné výhody a prečo by ste sa preň mali rozhodnúť. 

Kotly na drevo sú skutočne účinné

Kotly na drevo a príroda
Vyhotovenie kotlov na drevo podľa štandardov

Moderné splyňovacie kotly sa vyznačujú vysokou účinnosťou (až okolo 90%), čo je hlavným dôvodom, pre ktorý sú také žiadané. Fungujú totiž tak, že spaľujú drevo bez toho, aby vznikal prebytok vzduchu. Vytvára sa takzvaný drevoplyn, ktorý je takisto spaľovaný. To znamená, že drevo je využité v maximálnej možnej miere a nezostávajú zbytočné zvyšky. Určite vás zaujíma, ako často je potrebné kotly na drevo obsluhovať. Budete prekvapený. Prikladať totiž tlačí iba 2 až 3-krát denne v závislosti od toho, ako dlho chcete vykurovať svoju domácnosť. Moderné splyňovacie kotly majú takzvané zásobníky, do ktorého je možné drevo naukladať a zabezpečiť, že tak bude fungovať o niečo dlhšie. Skutočne praktické, čo myslíte? 

Ako fungujú kotly na drevo?

Ako palivo sa samozrejme využívajú drevené polená, ktoré by mali byť v dĺžke medzi 30 až 50 cm. To však záleží od toho, aký typ kotla si zaobstaráte. Niektoré sú vhodné na polená do dĺžky až 100 cm. Drevo by nemalo byť vlhké, pretože kotol ho následne nedokáže kvalitne spáliť. Výrobcovia kotlov na tuhé palivo odporúčajú, aby vlhkosť dreva neprekročila 25%. Čo sa týka výkonnosti kotlov na drevo, je to individuálne. Závisí totiž od veľkosti vášho domu a od toho, ako kvalitne je zateplený. Pokiaľ váš dom veľkosťou nepresahuje 150 metrov štvorcových, mal by vám stačiť kotol na drevo s výkonom od 15 do 25 kW. Vykurovanie týmto spôsobom sa radí medzi veľmi populárne. Prečo je tomu tak? Môže za to hlavne nízka obstarávacie cena kotla, nízke prevádzkové náklady a jednoduchá obsluha. Viac sa o kotloch na drevo dozviete na webovej stránke https://vykurovanie24.sk/

About the Author