Kvalitná strešná krytina

Kvalitná strešná krytina a všetko to, čo o nej potrebujete vedieť

Je vaša nehnuteľnosť vo fáze výstavby? Rozhodujete sa o tom, akú krytinu použijete? Alebo len chcete, aby vaša stavba nabrala „nový dych“ a chcete vymeniť starú strešnú krytinu za novú? Nechcete sa však do výberu strešnej krytiny pustiť úplne bezhlavo, ale chcete o tejto činnosti vedieť čo najviac? Ak áno, ste na správnej adrese – v nasledujúcom texte prinášame základné informácie o tom, čo by ste mali pri výbere strešnej krytiny zohľadniť. Krytina je tá časť strechy, ktorá nám padne do oka ako prvá. Mala by byť teda vybraná naozaj dôsledne.

Ako správne vybrať krytinu pre vašu nehnuteľnosť?

Strešná krytinaHneď na začiatku však treba spomenúť, že výberom správnej krytiny sa tento proces nekončí. Aj keď vám možno niektorá krytina padla do oka, dôležité je, aby jej inštalácia bola prevedená skutočne kvalitnou stavebnou spoločnosťou. Dôležitá je aj kvalita samotnej strešnej krytiny. Kvalita vyhotovenia strechy je ovplyvnená napríklad aj klampiarskymi prácami, vyriešením prestupov iných konštrukcií strešnej roviny, výberom vhodných strešných doplnkov a podobne. Spomenuté atribúty majú výrazný vplyv nielen na to, ako bude strecha vyzerať, ale aj na to, aká bude jej životnosť a funkčnosť celého objektu. Investícia do krytiny nie je jednoduchá investícia nielen z hľadiska financií, ale aj času. Krytina by mala byť vybraná aj na základe klimatických javov, ktoré v okolí prebiehajú. Krytina by mala byť odolná voči vetru, vode, snehu a mechanickému poškodeniu. Mala by tiež dobre vyzerať. Dôležitým je v tomto prípade strešný plášť. Aj keď sa farba, tvar či materiál, z ktorého je krytina vyrobená podieľajú na jej estetickom vzhľade, na funkčnosť strechy nemajú moc veľký vplyv.

Ďalšie vlastnosti strešných krytín

Oder strešnej krytiny je bežným javom, ku ktorému dochádza práve pri montáži krytiny. V prípade plechových strešných krytín môže vzniknúť poškodenie ochrannej vrstvy, čo znamená možný vznik podmienok na začatie korózie. Medzi skladané krytiny patrí napríklad betónová krytina či pálené škridle. Ich častým problémom je zafúknutie prachovým snehom. K tomuto javu nemusí dôjsť v prípade, ak je dobre urobená poistná hydroizolácia. Krytina by tiež nemala prepúšťať vonkajšie zvuky dovnútra stavby. Najčastejšie sa jedná napríklad o hluk pri daždi, ktorý je bežný hlavne pri plechových strechách. Ak sa chcete spomenutému javu vyhnúť, predísť mu môžete spojením malých škridiel a úpravou ich spodných hrán páskou. Na kvalitu strešnej krytiny má však najväčší vplyv to, akým spôsobom bola inštalácia krytiny vykonaná.

About the Author