Profesionálne strihanie tují

Kedy je najvhodnejší čas na strihanie tují?

Tuje sú v súčasnosti pomyselným kráľom živých plotov. Nájdete ich pri rodinných domoch, ale aj v rozsiahlych výsadbách pri polyfunkčných či rekreačných objektoch. Tuja je proste voľba číslo jedna. A nie náhodou. Dôvodov, prečo sa stále drží na prvých priečkach v obľúbenosti, je hneď viacero. Hlavnou prednosťou je, že tuja je po celý rok zelená. Vďaka svojmu pôvodu a podnebiu, odkiaľ pochádza, je predurčená do nášho podnebia a podmienok. Aj napriek tomu sa však o ne treba dobre starať. Dôležité je najmä strihanie tují. Ako to robiť správne tak, aby ste si nenarobili viac škody ako úžitku?

Starostlivosť o tuje

Strihanie tují po zime
Kedy začať so strihaním tují?

Každý zo záhradkárov a majiteľov rodinných domov vie, že o záhradu sa treba dobre starať. Platí to rovnako aj pre tuje. Aj z úhľadného živého plota z tují sa vám pri zanedbanej startostlivosti môže veľmi jednoducho stať divoký porast. Strihanie tují je preto potrebné robiť v pravidelných intervaloch. Pozor však, aj pre strihanie tují platia pravidlá. Pre strihanie tují by ste si mal vybrať nielen vhodné obdobie roka ale aj vhodné počasie. So strihaním tují sa odporúča začať hneď koncom jari. Prvý rez je optimálne vykonať koncom mája a začiatkom júna. Toto jarné prvé strihanie tují má hlavne ozdravnú funkciu.

Jesenné strihanie tují

Po jarnom strihaní tují prichádza ďalšie vhodné obdobie, kedy je potrebné sa o tuje postarať a tým je jesenný čas, respektíve hovoríme o prelome leta a jesene. Strihanie tují v neskorom lete má zase za úlohu preriediť hustý porast a zároveň tvarovať živý plot do požadovaného tvaru a výšky. Nesprávne vykonaním strihaním tují alebo nevhodne zvoleným obdobím však môžete živý plot z tují ľahko zničiť a narobiť si tak viac škody ako úžitku. Dobrí záhradníci presne vedia kedy sa tuje strihať nesmú. V chladnom období, v prvých mesiacoch rastu, treba ich strihať tak, aby sa konáre stihli zahojiť. Pozor je potrebné dať aj na samostatné prerastenie tují. Aby vám živý plot z tují slúžil dlhé roky tak, ako má, je potrebné nezabudnúť na správne a pravidelné strihanie tují. by ste mali tuje vždy krásne, je treba im dopriať aj kvalitnú starostlivosť. Preneachajte ju profesionálom, ktorí presne poznajú všetky špecifiká a podmienky, kedy je ideálny čas na strihanie tují. Pomôžu vám s údržbou celej záhrady, s úpravou záhrady okolo domu a poradia so starostlivosťou nielen o tuje. Nájdete ich na webovej stránke https://www.krasna-zahrada.sk/.

About the Author