Impregnácia dreva z rôzneho materiálu

Impregnácia dreva – účinný spôsob ochrany

Ľudia sa vo všeobecnosti radi obklopujú peknými vecami. Chceme sa cítiť príjemne doma, vonku na záhrade, či v kancelárii. Pod pojmom „pekné“ si každý z nás predstavuje niečo iné. No snáď sa zhodneme na tom, že pekné je jednoznačne to, čo pochádza z prírody. Človek využíva prírodné materiály od nepamäti a trend je opäť návrat k všetkému prírodnému. Drevo a kameň sú suroviny, ktoré sú najčastejšie využívané v architektúre a stavebníctve. Výrobky z dreva majú nenahraditeľné miesto v našich interiéroch a exteriéroch. Drevo je drahší avšak kvalitnejší materiál ako jeho imitácie. Dokáže nám dlhodobo slúžiť a skrášľovať prostredie. Musíme sa oň však správne starať. K základnej starostlivosti patrí impregnácia dreva.

Na aký typ výrobkov sa odporúča impregnácia dreva?

Impregnácia dreva sa vykonáva v exteriéri
Impregnácia záhradného nábytku

Impregnácia dreva je prvotný krok v ošetrovaní. Je nevyhnutná na ochranu výrobkov z dreva, ktoré sú vystavené poveternostnými vplyvom. Vďaka impregnácii dreva sa výrazne predĺži životnosť vašim záhradným domčekom, dreveným plotom, záhradnému nábytku, či dreveným podhľadom. Dôležité je, aby prostriedok, ktorým bude vykonávaná impregnácia dreva mal fungicídne aj insekticídne zložky. Zabezpečí sa tak preventívna ochrana proti škodcom, červotočom, drevokaznému hmyzu, ale ja plesniam, hubám a hnilobe. Ide o bezfarebný náter, ktorý preniká do hlbších vrstiev dreva. Nemení teda vzhľad výrobkov, ide hlavne o ochranu pred vlhkosťou. Následne vykonávame povrchovú úpravu dreva vo forme náteru krycej farby, alebo lazúry. Druh prípravku si vyberáme podľa toho, aký konečný vzhľad si želáme dosiahnuť. Lazúry dodávajú iba jemné zafarbenie, pričom štruktúra dreva je viditeľná a krycie farby úplne prekryjú kresbu dreva. Povrchový náter umocní účinok impregnácie a drevené prvky sa tak stávajú ešte odolnejšie.

Ako často a akým spôsobom sa vykonáva impregnácia dreva?

Vo všeobecnosti sa impregnácia dreva vykonáva iba raz, pri prvom ošetrení dreva, nakoľko jej účinnosť je dlhodobá. Avšak pri renovácii starých drevených výrobkov sa môže vykonať opäť. Nanáša sa na suchý, obrúsený a očistený podklad. Impregnácia dreva sa má vykonávať v hrubej vrstve, aby sa dostala do čo najhlbších vrstiev dreva.  Po aplikácii ho necháme 12 hodín zaschnúť a potom môžeme vykonať povrchový náter.

Ak vás zaujíma téma starostlivosti o drevo, kliknite na https://carodreva.sk/. Nájdete tu aj zaujímavé články na tému aktuálnych trendov a moderných dizajnových prvkov z dreva.

About the Author