Silná bolesť kolena

Bolesť kolena pri behu

Bolesť kolena vie pri behu potrápiť nie jedného rekreačného bežca alebo profesionálneho športovca. Beh patrí medzi najprirodzenejší pohyb pre človeka preto je u mnohých ľudí táto činnosť veľmi populárna. Na beh Vám pritom postačí iba pár tenisiek, prípadne hudba do uší a môžete ísť von. Bolesť kolena sa zväčša objavuje u bežcov a bežkýň keď behajú po asfaltovom či betónovom chodníku. Beh po takomto tvrdom povrchu neprospieva ani kĺbom. Vhodnejším povrchom pre beh je tráva, antuka alebo bežecké dráhy s tartanovým povrchom.

Bolesť kolena a strečing

Po každom športovom výkone, či už je to behanie, bicyklovanie, korčuľovanie, plávanie, tenis a podobne je vhodné aby ste si urobili strečing. Strečing slúži na uvoľnenie a regeneráciu svalov a kĺbov. Bolesť kolena sa dá pravidelným strečingom zmierniť. Dobre tiež urobíte ak na bolest kolena zaútočíte aj s cvikmi na svaly, ktoré koleno obklopujú. Medzi takéto cviky patria klasické drepy, výpady, prednožovanie, zanožovanie alebo výpady na lavičku. U bežcov sa oplatí posilňovať aj stred tela a spodnú chrbticu.

Bolesť kolena a kde vzniká

Podkolienky na zmiernenie bolesti kolena

Kompresné podkolienky prispievajú k tomu, aby pohyb pri behu bol ekonomickejší a svaly tým pádom vydávali menej energie. Bolesť kolena zmierňujú aj pri regenerácii či náročnom športovom výkone. Dokonca niektoré kompresné podkolienky bývajú vystlané, aby nárazy neboli pre telo také nepríjemné. Taktiež zvážte aj vhodnú obuv na behanie. Bolesť kolena môže súvisieť totižto s nesprávnou obuvou a neaerodynamickou vložkou v nich. Pri behu musí byť noha v pohodlnom no pevnom sklone, aby nedochádzalo k poškodeniu väzív, tkanín, kĺbov a kolena. V špecializovaných obchodov Vám poradia aký druh topánok si vybrať a tiež nasimulujú povrch po ktorom beháte. S obuvou na behanie teda nešetrite, ak sa mu chcete venovať pravidelne a dlhodobo.

Bolesť kolena môže mať tiež príčinu vo Vašej váhe. Čím je telo človeka ťažšie tým je tlak na kolená a kĺby väčší. Preto prevenciou proti bolesti kolena je dodržiavať správnu a pestrú stravu a dopriať si kvalitný spánok. Nezabudnite tiež dodržiavať pitný režim a denne vypite 2-3 litre vody. Z času na čas si tiež doprajte vírivku, masáž alebo saunu. Na bolesť kolena tiež pomáhajú gély alebo maste. Na internetovej stránke www.dacompharma.sk nájdete celý rad výrobkov, ktoré Vám bolesť kolena pomôžu zmierniť a Vy si tam budete môcť užiť ďalší deň v práci, škole alebo pri športe.  

About the Author