Kvalitné oplotenie pozemku

Ako si vybrať správne oplotenie pozemku?

Oplotenie sa občas vníma ako taká bodka za stavbou alebo pomyselná čerešnička na torte. OPak je však pravdou. Na oplotenie pozemku by ste sa mali zamerať ešte na začiatku. Aj stavba plotu má svoje špecifiká a pre majiteľov pozemku prináša povinnosti zo zákona. Aby ste modi začať s oplotením pozemku je potrebné mať ho presne zameraný geodetom alebo mať namiesto geometrického plánu presné podklady z katastra nehnuteľností, na základe čoho geodet určí vytýčovací náčrt. Až potom sa môžete pustiť do stavby oplotenia pozemku.

Rôzne možnosti oplotenia pozemku

Spoľahlivé oplotenie pozemku
Stavba oplotenia pozemku na mieru

Ak už máte pozemok zameraný a vytýčený môžete sa pustiť do výberu správneho typu oplotenia pozemku. Hlavný faktorom je výber materiálu, z ktorého bude oplotenie pozemku vyrobené. Máte na výber z viacerých možností. Či už drevený plot, kovový, betónový alebo aj živý plot. Každý z ponúkaných možností má svoje výhody aj nevýhody. Pri výbere by ste sa mali zamerať na to, čo od oplotenia pozemku očakávate. Bývate v husto osídlenej časti blízko pri komunikácií a chcete si dopriať súkromie? Potom je pre vás tým pravým riešením betónový plot, ktorí zvýši aj bezpečnosť vášho pozemku. Dobré protihlukové vlastnosti má aj živý plot, ktorý zároveň poteší aj domácich majiteľov aj pohľadom na naň. Veľmi obľúbeným typom oplotenia pozemku je hliníkový plot, ktorý sa vyznačuje bezúdržbovosťou, dlhou životnosťou a širokým výberom vzorov a imitácií dreva či iných materiálov.

Oplotenie pozemku a stavebné povolenie

Oplotenie pozemku je podľa stavebného zákona považované za drobnú stavbu, ktorá má doplnkovú funkciu k hlavnej stavba. V praxi to znamená, že ak už máte na pozemku postavený napríklad rodinný dom a chcete si spraviť oplotenie pozemku, je to drobná stavba. V tom prípade stačí ohlásiť ju stavebnému úradu. Ak stavebný úrad nemá námietky, môžete sa pustiť do stavby oplotenia pozemku. Ak však ešte rodinný dom na pozemku ešte nestojí a vy si chcete len oplotiť parcelu, potrebujete stavebné povolenie, keďže už nepôjde o doplnkovú stavbu. Aby ste predišli susedským sporom, odporúčame prejsť nové oplotenie pozemku aj so susedmi a predstaviť im plán, ako bude nové oplotenie pozemku vyzerať. Ak už budete mať všetky formality vybavené, môžete sa pustiť do stavby oplotenia pozemku. Ak hľadáte skúsených majstrov, ktorí vám postavia kvalitné a zároveň dizajnové oplotenie pozemku, navštívte webovú stránku https://www.i-ploty.sk/.

About the Author