Kuracie mäso do chrumkava

Ako rozpoznať kvalitné a čerstvé kuracie mäso?

Kuracie mäso je nepochybne v našich zemepisných šírkach jedným z najkonzumovanejších druhov mäsa. Frekvencia jeho spotreby je určená najmä širokým využitím a množstvom receptov a spôsobov, na ktoré je možné kuracie mäso pripraviť. Ďalším dôvodom, ktorý vyšvihol tento zdroj potravy na popredné priečky v spotrebe je ten, že je možné využiť prakticky všetky časti kuraťa. Pokiaľ sa teda zákazník rozhodne na pulte siahnuť po celom kurati, vie z neho prakticky pripraviť polievku i hlavné jedlo. Využiteľnosť kuraťa v kuchyni je jedna strana mince. Tou druhou môže byť, pokiaľ kuracie mäso nemáte z domáceho chovu, orientácia v mäsiarstve a výber toho správneho a čerstvého kusu.

Kedy je kuracie mäso zdraviu prospešné?

Kuracie mäso má každý rád
Kúpa čerstvého kuracieho mäsa

Voľba kuracieho mäsa by jednoznačne mala pripadať na chladené kusy. Dôvodom je fakt, že zmrazením potravín sa podstatná časť živín a zdraviu prospešných látok zničí. Tento krok napadne zrejme málokoho, zrejme kvôli prehnaným hygienickým predsudkom, no čerstvosť kuracieho mäsa je možné overiť jeho stlačením. Ak sa takto otlačená jamka vyrovná, s kľudom môžeme hovoriť o čerstvej potravine. Ak približne do minúty jamka nezmizne, obhliadnite sa radšej po inom kuse alebo zájdite do inej predajne. Ak v predajni natrafíte na nezvyčajne veľké kusy kuraťa, neznamená to, že je kura dobre živené a správne vykŕmené. Vo väčšine prípadov za tým možno hľadať bohužiaľ väčšie množstvo použitých antibiotík pri chove. Ak ďalej uvažujete o kuse s nadmernými prsiami a neúmerne malými končatinami, môže to byť signálom krmiva s nadmerným použitím hormónov. To sú dôvody, prečo radšej vyberať v obchode menšie kusy a kúpiť namiesto jedného veľkého kuraťa dve menšie. A tu sa dostávame k mladším kurčatám, ktorých mäso je vo všeobecnosti zdravšie a chutnejšie. Aj pri kontrole veku je možné použiť hmat, prostredníctvom ktorého vieme taktiež zistiť vek kurčaťa a prípadnú vhodnosť servírovania takéhoto kuracieho mäsa. Ak sú kuracie prsia na dotyk pružné, bezpochyby môžeme hovoriť o mladšom veku. Naproti tomu je tu mäso na dotyk tvrdé, to môže naopak signalizovať vyšší vek kuraťa. Ohľadne ceny by sa toho dalo opísať naozaj veľa. Platí jednoduché pravidlo, že pokiaľ je na obale uvedená zľava, resp. je cena príliš nízka, pre zákazníka by to malo byť skôr varovným prstom. Nikto nám predsa nebude len tak predávať tovar za výrobné náklady alebo ešte pod ich úroveň.  

Vsaďte na kvalitu a objednajte si kvalitné kuracie mäso, viac informácií nájdete na internetovej stránke http://www.kurakralovske.sk/.

About the Author