Čierne zvaracie elektrody

Zváracie elektródy- kto sa má v tom vyznať?

Pre nejedného skúseného domáceho majstra je pojem zváračka a zvaracie elektrody veľmi známy. Ale čo taký majster, ktorý sa práve presťahoval do domu a chcel by si sám a svojpomocne pozvárať bránku alebo plot? Pre neho bude vyznať sa v rôznych typoch zváracích elektród náročné. Nie je to však až také náročné ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Typov zváracích elektród je celkom dosť. Profesionálni zvárači a odborníci by určite vedeli rozprávať o špecializovaných typoch, ktoré sú určené na rôzne druhy materiálov. Avšak medzi základné dva typy, ktoré stačia laikovi k používaniu sú zváracie elektródy bazické alebo rutilové. Určite pri výbere zváracích elektród rozhoduje aj typ zváračky.

Z čoho sa zváracia elektróda skladá?

Obalové zváracie elektródy sú vyrobené z nejakej obalovej vrstvy, ktorá sa skladá z rôznych organických materiálov a tiež minerálov. V strede celej zváracej elektródy je jadro, ktoré tvorí kovová tyč. A to je vlastne asi všetko. Zloženie je pomerne jednoduché, ťažšie je vyznať sa a vybrať si ten správny typ.

Bázické či rutilové zváracie elektródy

Zváracie elektródy a ďalší sortiment
Zloženie zváracej elektródy

Čo sa týka bázických zváracích elektród tie sú asi najviac používané. Sú vhodné na domáce zváranie a majú veľmi odolný spoj, ktorý je pružný, ale zároveň odolný voči prasknutiu. Bázické elektródy sa využívajú na ťažšie a hrubšie materiály. Bázické zváracie elektródy znižujú riziko prasknutia zvaru ako za tepla tak aj za studena. Obsahujú menšie množstvo vodíka ako tie rutilové. S rutilovými zváracími elektródami sa na rozdiel od tých bázických dá zvárať v rôznych polohách. Struska, ktorá sa vytvorí pri zváraní s týmto typom elektródou sa dá ľahko odstrániť, preto nie sú vhodné na zváranie hrubších plechov či iných hrubých materiálov. Sú skôr určené ma tenšie plechy, bránky, ploty . Sú tiež veľmi vhodné na tzv. bodové zváranie. Takže ak si idete kúpiť zváracie elektródy v prvom rade si premyslite, čo idete zvárať. Ak je to naozaj len obyčajná bránka alebo tenší plech, pokojne siahnite aj po rutilových zváracích elektródach. Ak sa však chcete vrhnúť do zváranie pevnejších a hrubších plechov, tu vám už nebudú rutilové elektródy stačiť, budete musieť použiť bazické. Základom dobrého zvaru je správne zvolenie elektródy a samozrejme šikovný zvárač alebo domáci kutil.

Viac užitočných informácií a mnoho zváracích elektród nájdete aj na stránke https://www.interweld.sk/.

About the Author