Ako sadiť zemiaky na jar?

Obdobie zberu zemiakov – viete ale ako ich sadiť?

Momentálne prebieha posledné obdobie zberu zemiakov. Určite ste si to všimli na poliach dedín, ktoré obklopujú vaše mesto. Zber zemiakov môže prebiehať dvoma spôsobmi, a to buď ručne, teda pomocou organizovania tzv. zemiakových brigád, alebo pomocou traktora, ktorý zemiaky zberá sám. Tak či onak, ide o zber, pri ktorom sa poväčšine stretnú celé rodiny, či priatelia, ktorí sú ochotní pomáhať. Viete však ako sadiť zemiaky? Presne tejto problematike sa budeme venovať v tomto článku. Ak chcete sadiť zemiaky, rozhodnúť by ste sa už mali čoskoro, pretože zemiaky majú radi dobré prekyprenú pôdu, teda je potrebné, aby ste pôdu, kde idete sadiť zemiaky dobre zrýľovali už na jeseň a potom aj na jar.

Je výsadba zemiakov náročná?

Ako sadiť zemiaky s rozumom
Pravidlá na sadenie zemiakov

Zemiaky sú obľúbenou plodinou a na Slovensku sa im veľmi dobre darí, takže určite by ste nemali váhať a ak máte vhodný priestor, máte vyhraté. Ak ste sa rozhodli, že idete do toho, okrem toho, že na jeseň porýľujete, musíte aj pohnojiť aby bola pôda na zemiaky dobre pripravená, ak však budete používať umelé hnojivo, pohnojte až na jar po rýľovaní pôdy. Existuje ešte jedna vaša povinnosť, ktorú musíte splniť pred samotnou výsadbou zemiakov a to je nechať naklíčiť sadbové zemiaky. Nemusíte sa báť, nejde o náročnú činnosť, jednoducho zemiaky poukladáte do debničky na seba, necháte ich na teplom a svetlom mieste. Ak máte záujem dozvedieť sa viac, či už o príprave sadenia zemiakov, alebo o tom ako sadiť zemiaky, či máte záujem o sadbové zemiaky, určite sa obráťte na internetové stránky spoločnosti https://www.osivo.sk.

Návod ako sadiť zemiaky

Ako sa máte pripraviť pred samotnou výsadbou zemiakov už viete a určite nám dáte za pravdu, že nejde o moc náročnú činnosť. Teraz sa poďme pozrieť ako sadiť zemiaky. V prvom rade je potrebné aby ste si vykopali jarčeky, tieto jarčeky nechajte od seba vo vzdialenosti okolo 70 až 80 cm. Do týchto jarčekov ručne urobte jamku a vložte do nej sadbový zemiak. Jamky robte od seba vzdialené približne 30 cm, aby mal zemiak dostatočný priestor na rast. Nezabúdajte, že zemiaky ukladáte klíčkami hore. Na záver tohto manuálu ako sadiť zemiaky, budete ešte musieť jednotlivé jarčeky zakryť zeminou. 

About the Author