Nákup cez internet zvládajú aj starší ľudia

Nákup cez internet umožňuje vrátenie tovaru bez udania dôvodu

Nákup cez internet je populárny spôsob nakupovania, pretože prináša množstvo výhod. Pre spotrebiteľov je to najmä pohodlnosť, výhodné ceny, možnosť porovnania cien v jednotlivých obchodoch, dostupnosť rôzneho sortimentu, doručenie tovaru až domov a množstvo iných. Na druhej strane prináša prevádzkovanie internetového obchodu výhody aj pre predajcov, nakoľko nie je potrebné zriaďovať kamennú predajňu, s ktorou sú spojené výdavky v podobe nájmu a iné náklady napr. na údržbu priestoru, či platy pre obsluhujúci personál. Nákup cez internet ponúka neobmedzené otváracie hodiny a z toho vyplývajúce efektívnejšie využívanie svojho času.

Právo spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy do 14 dní

Nákup cez internet je možný aj na dobierku
Vrátenie tovaru z nákupu cez internet

Keďže si zákazník, ktorý realizuje nákup cez internet nemôže tovar chytiť do ruky a fyzicky si ho pozrieť,  má zo zákona nárok na vrátenie tovaru a odstúpenie od zmluvy. Odstúpenie od zmluvy vedie k zániku zmluvy, pričom kupujúci má povinnosť vrátiť zakúpený tovar a predávajúci má povinnosť vrátiť kupujúcemu zaplatenú cenu. Právo na odstúpenie od zmluvy sa dá využiť do 14 dňovej lehoty. Odstúpenie od zmluvy je výkon odlišný od reklamácie. Pri reklamácii tovaru nemá predávajúci povinnosť vrátiť uhradenú sumu, ale len opraviť alebo vymeniť poškodený tovar.

Pri nákupe cez internet treba počítať s poštovným a balným

Predtým, ako uskutočníme nákup cez internet by sme si mali overiť prevádzkovateľa internetového obchodu a tiež či existuje jeho zápis v obchodnom registri. Dobré referencie nám tiež môžu napovedať o spoľahlivosti e-shopu. Predtým, ako vložíte tovar do virtuálneho nákupného košíka si dobre prečítajte obchodné podmienky a overte si výšku poštovného a balného. Výška poštovného je rôzna a závisí od spôsobu prepravy. Internetové obchody ponúkajú stálym zákazníkom zaujímavú ponuku služieb, napríklad poštovné zdarma pri nákupe nad určitú hodnotu, alebo iné zľavy. Pri nákupe cez internet máme možnosť zvoliť si spôsob platby. Platba prevodom na účet je zdarma, avšak spoplatnená býva platba na dobierku. Aj napriek týmto platbám za poštovné, balné a platbu dobierkou je nákup cez internet obľúbená a častá forma nakupovania.

V magazíne https://dociela.sk nájdete užitočné tipy a informácie zo sveta podnikania a logistiky.

About the Author